• SLOVAKIA
  • CZECH REPUBLIC
  • AUSTRIA
  • POLAND
  • SLOVAKIA
  • CZECH REPUBLIC
  • AUSTRIA
  • POLAND
Zaujímavosti zo sveta Squarebizz

„Squarebizz vyplnil dieru na trhu, ide o zaujímavý a unikáty projekt, ktorý rozhodne stojí za povšimnutie.“ opísal Mário Klas, Head of Property Management. Pozrite sa spoločne s nami na Squarebizz očami človeka, ktorý má k nemu azda najbližšie.

Čo pre vás Squarebizz predstavuje?
Už pri prvom pohľade a letmom zoznámení sa s projektom som bol okamžite presvedčený, že toto je niečo, čo na slovenskom trhu dlhodobo chýba. Dnes je na trhu situácia taká, že ak potrebujete moderné a pekné skladovacie priestory, tak pod 3 000 m2 sa s vami v podstate takmer nikto ani nebude baviť. Väčšina logistických hál sa hýbe s modulmi 3 000 m2 a viac, možno, ak sa nájde spolunájomca, tak sa dá shareovať priestor s rozmerom cca. 1 500 m2.

Druhou možnosťou je nájsť priestor s podobnou výmerou, akú potrebujte, ale niečo podobné pravdepodobne nájdete len v starých skladoch s vekom 30 +, na okraji miest v priemyselných zónach, resp. starých „brownfieldoch“.

V takomto prípade pravdepodobne môžete zabudnúť na pekné kancelárske priestory, ktoré by boli súčasťou, alebo pridružené k skladu, ktorý hľadáte a už vôbec nehovorím o tom, že ak by mal byť súčasťou vašich skladových a obchodných priestorov aj výklad a povedzme nejaký „footfall“, tak s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote môžete zabudnúť, že niečo podobné sa vám na Slovensku podarí nájsť.

Práve preto prichádzame s projektom Squarebizz, ktorý je priamo stvorený a projektovaný na potreby podnikateľov, firiem alebo živnostníkov, ktorí hľadajú nové pekné, a ekologické priestory s modulovateľnou nájomnou plochou, s kanceláriami priamo implementovanými v každej nájomnej jednotke, s možnosťou naozaj veľkého shopfrontu a hlavne v lokalite, kde je veľký pohyb ľudí a kde sa ľudia radi zastavia aj keď len prechádzajú okolo.

Squarebizz Bory ponúka nájomné jednotky modulovateľné od 450 m2 s preskleným priečelím (showroomom) alebo bez a so vstavanými kanceláriami modulového typu. Na výber sú tri typy vstavkov – typ 1 (prízemný): 41 m2, typ 2 (dvojpodlažný) 82 m2 a typ 3 (dvojpodlažný – rozšírený) 117 m2. Okrem toho na základe požiadavky nájomcu v prípade dlhodobého kontraktu a vzájomnej dohody vieme postaviť aj vstavok na mieru tzv. „buit-to-suit“.

Projekt Squarebizz naozaj považujeme za mimoriadne flexibilný ekologický, pekný a takpovediac v strede diania. Zároveň napĺňa všetky naše kritériá s ohľadom na zónu, ľahkú dostupnosť a viditeľnosť, keďže sa nachádza v jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí Bratislavy – Devínska nová Ves, Bory v okolí ďalších projektov. Je priamo prístupný z diaľnice D2 alebo z Karlovej Vsi smerom na Devínsku novú Ves, dokonca priamo vedľa, resp. medzi Squarebizz a Metrom je v budúcnosti plánované priame napojenie na diaľnicu D2.

Trocha nadnesene, ale inými slovami by sme mohli povedať: samé výhody!
Naozaj však aj bez toho, aby sme akokoľvek zveličovali, sme hrdí na náš projekt a hlavne sme presvedčení, že prichádzame s niečím, čo na realitnom trhu dlhodobo chýbalo a týmto projektom vyplníme priestor pre firmy hľadajúce nové, moderné, ekologické, ľahko prístupné, viditeľné a hlavne modulovateľné priestory pre sklad, výrobu, služby a podobne.

Aké sú novinky v rámci progresu projektu?
Spustili sme výstavbu 2. fázy projektu. Prvá fáza bola kompletne dokončená a skolaudovaná – hovoríme o halách A, B a E a aktuálne sme v procese umiestňovania nájomcov do svojich nových priestorov.
Fáza 2., haly C, D, F a G bude dokončená do konca februára budúceho roku a už dnes máme do týchto priestorov zazmluvnených niekoľkých nájomcov.
Ako už dnes pri návšteve Squarebizz Bory môžete vidieť, v plnej prevádzke beží STK TUV-SUD, Kellys Bikes, Body Fit, rozbiehajú sa nám Valivé Ložiská, ExpresTlač, Alpod a ďalšie. Veľkou zaujímavosťou bude aj spoločnosť Virtuplex, ktorá plánuje od jesene tohto roku spustiť najväčšie štúdio s virtuálnou realitou na svete.

Mimoriadne sa tešíme, že sa nám podarilo zrealizovať všetky sadové úpravy, vysadiť stromčeky pre celú prvú fázu a zelenú strechu. Intenzívne pracujeme na informačnom  navigačnom systéme v rámci areálu, brandingu a celkovom dizajn manuáli projektu, nakoľko nám veľmi záleží nielen na technickej kvalite, flexibilite a dostupnosti, ale aj na celkovom vizuáli, estetike a hlavne príjemnom prostredí celého projektu.
Chceme, aby sa v Squarebizze dobre cítili nielen naši nájomcovia, ale aj zákazníci našich nájomcov a všetci návštevníci Squarebizz Bory.

Čo je pre vás základným cieľom, na ktorý sa sústredíte?
Hlavným cieľom je priniesť na trh kvalitný netradičný projekt, niečo, čo je koncepčne nové, praktické, príťažlivé, efektívne a udržateľné. Samozrejme nemenej dôležitým cieľom a prioritou je mať spokojných nájomcov a nie len projekt priniesť na trh, ale sa oňho aj adekvátne starať. To znamená poskytovať služby vyššieho štandardu ako poskytujú veľké logistické centrá a byť vo svojej podstate viac komunitní narozdiel od veľkej logistiky, kde to spolunažívanie jednotlivých nájomcov je do veľkej miery neosobné.
Myslíme si, že kombinácia dobrého projektu, spokojných nájomcov a komunitného spolunažívania môže prinášať zaujímavé synergie a priťahovať množstvo zákazníkov, z čoho budú spätne profitovať najmä naši nájomcovia.

Našim dlhodobým cieľom je vybudovať sieť Squarebizz vo všetkých väčších mestách, pre ktoré by bol takýto projekt vhodný a zaujímavý naprieč celým Slovenskom. Pracujeme aj na rozbehu rovnakého projektu v Čechách a v Poľsku, kde je spoločnosť Karimpol už dlhodobo etablovaná. Nemôžem zabudnúť na materskú krajinu Rakúsko, kde projekty Squarebizz obdobného typu už stoja.

Aké sú najzaujímavejšie technické parametre a fakty?
Základnú nosnú konštrukciu projektu tvorí prefabrikovaný železobetónový skelet obalený 180 mm hrubými sendvičovými panelmi a strešná konštrukcia z trapézových plechová zateplená 260 mm minerálnou vlnou a 100 mm vegetačnou extenzívnou zelenou strechou, čo je v porovnaní s konštrukciou veľkých logistických hál vysoko nadštandardné.

Primárna energia objektov bola vypočítaná na 127 kWh/(m2.a), čo naše objekty radí do kategórie A1 z pohľadu energetickej hospodárnosti budov.

Svetlá využiteľná výška priestorov je 7m a vo všetkých objektoch je betónová podlahová doska s priemernou presnosťou rovnosti podľa DIN 18202 rovnajúca sa 5 mm na 2 bm a so zaťažiteľnosťou 5t/m2 a bodovou zaťažiteľnosťou 7,5 t.
V jednotlivých priestoroch sú postavené typové kancelárske vstavky a nájomca má na výber z troch rôznych štandardizovaných typov ako už bolo spomenuté.
Pre vykurovanie halových a showroomových priestorov sú použité plynové priamovýhrevné stropné sálavé infražiariče a pre vykurovanie kancelárskych priestorov sú použité priamovýhrevné elektrické konvektory pre vstavok typu 1 alebo teplovodné kúrenie s kondenzačným kotlom pre vstavky typu 2 a 3.

Každá hala je vybavená dvoma vysoko úspornými a efektívnymi vzduchotechnickými jednotkami s rekuperáciou pre potreby hygienickej výmeny vzduchu s výkonom 10.000 m3/hod.

V areáli je k dispozícií 472 parkovacích miest a 6 parkovacích státí s nabíjačkami pre elektrické vozidlá, z toho sú dve rýchlo nabíjacie stanice pre nabíjanie vozidiel jednosmerným prúdom.

Celý areál je monitorovaný 64 digitálnymi kamerami s vysokým rozlíšením a je priamo pripojený na pult centralizovanej ochrany nášho dodávateľa, vrátane signálov z požiarnej ústredne a signálov narušenia objektov.

V prípade záujmu nájomcov môže každý nájomca dostať prístup a náhľad na kamery, ktoré monitorujú najbližší perimeter jeho nájomnej jednotky.
Všetky objekty a nájomné jednotky sú vybavené optickou infraštruktúrou pre vysokorýchlostný internet a je len na rozhodnutí nájomcu, ktorého operátora si vyberie ako dodávateľa internetových služieb.

Priblížili by ste nám informácie k zeleným strechám?
Celková plocha zelených striech po dokončení projektu bude mať približnú plochu dvoch futbalových ihrísk a v rámci svojej konštrukcie alebo skladby dokáže zachytiť cca 25 litrov vody na 1 m2. Po dokončení prvej etapy máme na objektoch A, B a E dohromady asi 6 000 m2 zelenej strechy, v tejto chvíli vieme teda zachytiť približne 150 tisíc litrov dažďovej vody. V druhej etape pribudne ďalších viac ako 7 000 m2 zelených striech, teda ďalších cca 175 tisíc litrov zadržanej zrážkovej vody.

Okrem primárnych vodozádržných opatrení bolo a stále je našim cieľom aj zlepšiť tepelnú izoláciu strechy, a takto prirodzeným spôsobom zabezpečiť ochladzovanie počas horúcich letných dní formou odparovania vody, resp. počas suchých a chladných období zlepšiť tepelno-izolačné vlastnosti celej strešnej konštrukcie.

Okrem zelene na strechách nezabúdame ani na zeleň v rámci areálu a v rámci celého projektu Squarebizz Bory bude vysadených 194 listnatých stromov, 153 listnatých kríkov a 10 650 m2 trávnika. Zhruba tretina už bola vysadená v rámci prevej etapy projektu, zvyšné stromy a kríky budú vysadené vo vegetačnom období v rámci druhej fázy s predpokladom na jeseň 2022.

Celý projekt Squarebizz Bory je veľmi citlivo zasadený do prostredia, snažili sme sa, aby zapadol do biznisového konceptu lokality Bratislava Bory, ako aj do okolitého environmentu
Z jednej strany areálu nám tečie Dúbravčický potok, z druhej je širší divoký pás starých náletových drevín, tráv a kríkov, ktorý nás oddeľuje od okolitých polí. Zo západnej strany máme METRO a z čelnej strany hlavnú prístupovú komunikáciu smerujúcu do Devínskej novej Vsi, respektíve do VW.

Mimochodom, pás starších náletových drevín, stromov a kríkov plánujeme ponechať nedotknutý tak ako je – ako plochu pre biodiverzitu, ktorá je v mestách dnes tak mimoriadne vzácna.
 
Aké sú najbližšie plány v rámci konceptu Squarebizz na Slovensku?
Pre náš najbližší nový projekt Squarebizz, ktorý práve navrhujeme a dizajnujeme v Nitre s plánovaným začiatkom výstavby začiatkom budúceho roku, sa zamýšľame už aj nad použitím drevených nosníkov (všetkých väzníkov v halách), ako jedným z ďalších krokov v rámci nášho eko nastavenia a trendu, ktorým sa chceme uberať.

Už teraz padlo rozhodnutie, že pre projekt Squarebizz Nitra nebudeme využívať fosílne palivá (plyn) na vykurovanie, pôjdeme cestou tepelných čerpadiel, fancoilov, rekuperáciou vzduchu a fotovoltických panelov ako doplnkového zdroja energie pre potreby objektov. V maximálnej miere sa budeme snažiť pokračovať v nastavení celého projektu podľa Squarebizz Bory, a to nielen pre Squarebizz Nitra, ale aj pre ďalšie projekty, ktoré už dnes nosíme v hlave.
 
Na záver nás zaujímalo už len jediné, prečo sa Mário Klas vybral práve touto cestou? Odpoveď bola jednoznačná: „Pretože mi to dáva zmysel, pretože verím v udržateľnú kombináciu dobrého a férového biznisu v spojení s kvalitným životným prostredím a s orientáciou na projekty, ktoré sú eko friendly a touto cestou sa určite chcem uberať aj v budúcnosti.“